Co powinieneś wiedzieć, gdy masz problem ze spłatą kredytu?

Rosnące raty z powodu podwyżek stóp procentowych, pogłębiająca się inflacja, a także sytuacje losowe – to najczęstsze przyczyny problemów ze spłatą kredytu, zwłaszcza hipotecznego. W niektórych przypadkach zobowiązania zaciągane są w sposób nieprzemyślany, bez realnej perspektywy spłaty pożyczonej kwoty z odsetkami. Co robić w razie nieprzewidzianych trudności? Możesz odzyskać równowagę finansową z fachową pomocą.

Co powinieneś wiedzieć, gdy masz problem ze spłatą kredytu?

Krok 1. Przeanalizuj swój przypadek

Zastanawiasz się, jak spłacić kredyt, który wydaje ci się nie do opanowania? Kluczem do sukcesu jest rzetelna analiza własnej sytuacji finansowej, najlepiej z pomocą wykwalifikowanego doradcy. Najlepiej zrobić to od razu, gdy poczujesz zbliżające się kłopoty z niewypłacalnością. Takim sygnałem może być np.:

● brak proporcji między wysokością raty kredytu a wydatkami na życie (w domowym budżecie zostaje za niska kwota);

● konieczność pożyczki na bieżące wydatki po spłacie raty;

● spóźnienia w spłacie comiesięcznych rat (brak środków na koncie na czas).

Warto podejść do sprawy matematycznie. Najlepiej jest spisać w specjalnym pliku zarówno dochody, jak i wydatki w perspektywie miesiąca. Kolejnym krokiem jest doprecyzowanie kwot przeznaczanych na spłatę wszelkich pożyczek i kredytów. Nierzadko zdarza się, że na liście stałych wydatków znajdują się usługi, z których przestało się już korzystać, np. abonament na platformie filmowej. Warto takie punkty wyeliminować z comiesięcznych zobowiązań.

Plan działania mający na celu poprawę twojej sytuacji powinien uwzględniać:

● zmianę twoich zakupowych przyzwyczajeń (kupuj oszczędniej, nie marnuj żywności);

● windykację długów wśród znajomych;

● stworzenie szczegółowego planu finansowego na kilka najbliższych miesięcy.

Takie działania we własnym zakresie nie zawsze przyniosą spodziewany skutek. Wówczas konieczny jest bezpośredni kontakt z wierzycielami.

Krok 2. Negocjuj warunki kredytowania

Twój wierzyciel oczekuje, że będziesz terminowo spłacał zobowiązanie, jednak nie ma interesu w tym, aby spotykać się z tobą na drodze sądowej. Warto wiedzieć, że nawet w bankach możliwe są negocjacje warunków kredytowania, jeśli są ku temu przesłanki. Zanim spóźnisz się ze spłatą raty, umów się na spotkanie ze swoim opiekunem w instytucji, w której masz zobowiązanie. Podczas rozmów bądź szczery i wykaż dobrą wolę oraz chęć rozwiązania problemu.

Krok 3. Zmiana warunków spłaty kredytu

Restrukturyzacja zadłużenia może przybrać różną formę w zależności od indywidualnej umowy z bankiem i rodzaju problemu, z jakim boryka się zadłużony. Czasem najlepszym wyjściem jest kredyt konsolidacyjny, a w innym przypadku kredyt refinansowy. Warto wcześniej zapoznać się z ich warunkami, m.in. na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-refinansowy/.

Takie rozwiązania zwykle przewidują rozłożenie płatności na dłuższy czas. Comiesięczna rata będzie niższa i łatwiejsza do uregulowania, choć finalnie całe zobowiązanie będzie kosztowało cię znacznie więcej.

Wyjście z zadłużenia jest możliwe nawet w przypadku długotrwałych komplikacji. Musisz jednak odpowiednio się przygotować do całej operacji. Podstawą jest dobrze skalkulowany plan działania i sprawna komunikacja z wierzycielem.