Gliwice pomagają Ukrainie. Agregaty prądotwórcze są już we Lwowie, będą zasilać tamtejszą Politechnikę

Gliwice wsparły Politechnikę Lwowską. Ukraińska uczelnia otrzymała trzy agregaty prądotwórcze, ponieważ z powodu przerw w dostawach energii normalna praca Politechniki nie była już możliwa.

Fot. UM Gliwice
Agregaty pojechały do Lwowa

Pomoc miasta to odpowiedź na apel Politechniki Lwowskiej, która prosiła o pomoc. – Nasze miasto wsparło ukraińską uczelnię techniczną, której kadry po 1945 roku przyczyniły się do powstania Politechniki Śląskiej – podkreślają w gliwickim magistracie.

Przerwy w dostawach energii sprawiały, że normalna praca uczelni była zakłócana. Do tego najstarsze, zabytkowe budynki Politechniki, które mają zostać wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, były zagrożone z powodu braku ogrzewania. Teraz to się zmieni, a nowe agregaty prądotwórcze będą zasilać kotłownie uczelni.

Ukraińcy przekazali informację, że trzy potężne generatory już u nich są. Jeden z nich waży 570 kg i wytwarza moc 20 kW. Pozostałe dwa mają moc 7 kW – informuje Urząd Miasta. Dodajmy, że agregaty to nie była jedyna pomoc dostarczona z Gliwic. Pracownicy magistratu, a także innych miejskich instytucji jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, przede wszystkim śpiworów, ubrań i żywności. Akcję koordynowało Centrum Ratownictwa Gliwice.

Okno życia w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Kilkumiesięczna dziewczynka w gliwickim oknie życie. Policja chciałaby porozmawiać z matką

Autor: Patryk Osadnik

16/01/2023

Rower miejski

Może Cię zainteresować:

Gliwice w tym roku bez roweru miejskiego. Oferty były zbyt wysokie. „Miasto nie może sobie pozwolić na dalsze dokładanie do systemu”

Autor: Redakcja

11/01/2023