Radni przesądzą o nocnej prohibicji w centrum Gliwic

Gliwice chcą pójść w ślady Katowic i wprowadzić nocną prohibicję poza lokalami gastronomicznymi w centrum miasta. Nad uchwałą w tej sprawie głosować będą radni podczas czwartkowej (13 lipca) sesji rady miasta.

fot. S. Rybok / UM Katowice
Prohibicja Katowice

Zgodnie z projektem uchwały, nad którym w czwartek mają głosować gliwiccy radni, ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych „przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży” we wszystkich punktach handlowych prowadzących ich sprzedaż miałoby zostać wprowadzone w śródmieściu między godziną 23 a 6 rano.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu uchwały gliwicki ratusz nie dysponuje rzetelnymi informacjami na temat godzin otwarcia placówek posiadających zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, gdyż przedsiębiorcy nie są zobowiązani do informowania urzędu, czy handlują alkoholem przez całą dobę.

- Z dobrowolnych deklaracji przedsiębiorców wynika, że całodobowa sprzedaż alkoholu z przeznaczeniem do spożycia poza miejscem sprzedaży prowadzić tylko jeden punkt sprzedaży na terenie dzielnicy Śródmieście – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

O ile w Gliwicach ewentualna decyzja radnych będzie pierwszym tego typu krokiem, to w Katowicach pierwsze ograniczenie dotyczące nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone już w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. W kolejnych latach podobne regulacje obejmowały: Szopienice-Burowiec i Załęże (od lutego 2021 r.) oraz Dąbrówkę Małą i Bogucice (od lipca 2022 r.). Nocnej prohibicji nie wprowadzono natomiast na Giszowcu i Zawodziu, gdyż tamtejsi mieszkańcy w konsultacjach zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Śródmieście Gliwic
Dzielnica Śródmieście w Gliwicach


Gliwice Starówka

Może Cię zainteresować:

Ubędzie miejsc parkingowych na gliwickiej starówce. Nowe zasady w Strefie Ograniczonej Dostępności

Autor: Michał Wroński

15/06/2023