Tak wyglądały Gliwice w latach 60. Piękne miasto! A ten rynek? Trochę się zmieniło

Plac Piastów pełen zieleni, secesyjne kamienice przy ulicy Dworcowej, zawalony samochodami rynek oraz ludzie spacerujący na Placu Bohaterów Stalingradu. Tak wyglądały Gliwice 6 dekad temu. Był też oczywiście tramwaj, nieodżałowany tramwaj, za którym wciąż wzdychają starsi mieszkańcy miasta. Zapraszamy na wycieczkę po mieście z lat 60., śladami zdjęć z prywatnego archiwum małżeństwa gliwiczan.

Zdjęcia, które tu prezentujemy pochodzą ze zbiorów Barbary Matusiewicz i jej męża. Gliwiczanka ma w swojej kolekcji ponad 200 starych pocztówek. Część z nich udostępniła Stowarzyszeniu Gliwickie Metamorfozy.

Co możemy zobaczyć na zdjęciach ze zbiorów państwa Matusiewiczów? Dzięki tym fotografiom można przypomnieć sobie chociażby jak prezentował się ciąg kamienic przy ulicy Dworcowej. Niestety budynki zostały wyburzone pod sześciopasmową drogę, która nigdy nie powstała. Koncepcja wywróciła się o most na Kłodnicy, który jak okazało się po licznych próbach, nie osiągnął wymaganej nośności.

Teraz w tym miejscu żadnych zabudowań nie ma. Jest za to zatoczka autobusowa, a w głębi - hotel.

W kamienicach przy Dworcowej jeszcze w latach 60. mieściło się kultowe kino Mikrus. Tuż obok było technikum łączności.

Zielony Plac Piastów i rynek jako samochodowy parking

Interesująco prezentują się też fotografie z okolic Placu Piastów i ulicy Jagiellońskiej. Uwagę zwracają wszędobylskie zielone skwerki, które, umówmy się, w tkance miejskiej miały większą szansę na przetrwanie, gdy ruch samochodowy był znacznie mniejszy. Patrzysz na te zdjęcia i sobie myślisz - kiedyś to bardziej zielono było, teraz wszędzie betonoza. Dobra informacja jest jednak taka, że obecnie władze miasta chcą, aby po wybudowaniu centrum przesiadkowego w okolicach dworca, te rejony miasta znów były bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów.

Bardziej zielony jest też rynek. Drzewa w latach 60.? Też były, choć przed ratuszem funkcjonował wtedy parking dla samochodów. Dzisiaj jest to nie do pomyślenia.

Relikty minionej epoki

Mieszkańcy Gliwic oglądając te archiwalne zdjęcia z pewnością zwrócą uwagę m.in. na Plac Piłsudskiego, który wówczas był Placem Bohaterów Stalingradu. Na zdjęciach z lat 60 XX. wieku widać też pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej zlokalizowany na skwerku oddzielającym dwa pasy jezdni na wspomnianej wcześniej ulicy Dworcowej.

Jest też słynny poradziecki czołg T-34, stojący przed siedzibą sądu rejonowego (wtedy sądu powiatowego). Co ciekawe, 60 lat temu lufa czołgu zwrócona była w zupełnie inną stronę.

ZOBACZCIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA Z GLIWIC LAT 60.

Hałda pszczyńska Gliwice

Może Cię zainteresować:

Hałda przy Pszczyńskiej ma zostać zabezpieczona. Osuwa się przy każdej ulewie

Autor: Arkadiusz Nauka

24/11/2022

Ulica Zwycięstwa Gliwice

Może Cię zainteresować:

Ulica Zwycięstwa po nowemu. Mieszkańcy Gliwic wskazali, co powinno się tu zmienić

Autor: Redakcja

24/11/2022

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

85049197 C686 4 D5 F B019 10 CD6418372 D

Tragiczny wypadek na lotnisku w Gliwicach....

Wsparcie seniorów

Chcesz mieć realny wpływ na pomoc najuboższym w...

IMG 6109

Czy kościoły w Knurowie mają cennik?

Zrzut ekranu 2021 05 21 o 07 45 54

Kolejny dzień bez prądu. Sprawdź, gdzie i kiedy

Zrzut ekranu 2021 05 10 o 09 27 50

Koniec z lasami w Knurowie? Planowana wycinka...

Policja knurow

Gdzie najniebezpieczniej w Knurowie?