Usunięto awaria w oczyszczalni w Gliwicach. Do Kłodnicy trafia w pełni oczyszczona woda

Zakończyło się usuwanie awarii w Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach. Obecnie wszystkie ścieki napływające do oczyszczalni są poddawane pełnemu procesowi oczyszczania. Wcześniej, przez kilkanaście godzin część ścieków, przez zrzuceniem do Kłodnicy, była oczyszczana tylko mechanicznie. Prace nad usunięciem awarii trwały przez całą noc.

mat. UM Gliwice
Usuwanie awarii w oczyszczalni w Gliwicach

Powodem stwierdzonej w środę (17 maja) awarii była niedrożność jednego z osadników. Z tego powodu ok. 30 proc. (później udało się to ograniczyć do 20 proc.) przechodzących przez oczyszczalnię ścieków była, przed och zrzuceniem do Kłodnicy, oczyszczana tylko mechanicznie.

Jak podkreślał gliwicki ratusz pozwolenie wodnoprawne, jakim dysponuje oczyszczalnia, przewiduje możliwość wystąpienia tego typu awarii i wskazuje, że wodociągi mają do 48 godzin na jej usunięcie. Urząd deklarował jednak, że mimo padającego deszczu, który nie ułatwiał zadania, nastąpi to najpóźniej do czwartkowego południa. Zapewniał także, iż awaria oczyszczalni nie ma żadnego wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom.

Interwencyjną kontrolę gospodarowania wodami wobec gliwickiego PWiK podjęły Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Własne działania kontrolne podjęli również pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

- Prowadzą oględziny oraz pobierają do badań próby wody, które zostaną przekazane do badań Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – poinformował RDOŚ.
Usuwający awarię pracownicy oczyszczalni musieli najpierw wypompować zawartość feralnego osadnika, usunąć osad z jego dna i leja, a następnie fizycznie udrożnić rurociąg osadowy. Zainstalowali ponadto urządzenie ozonujące na komorze odpływu ścieków do Kłodnicy aby ograniczyć trafiające do rzeki zanieczyszczenia.

Krótko przed godz. 12 gliwicki ratusz w mediach społecznościowych podał, że przywrócono normalną pracę osadnika, który uległ awarii.

- Rurociąg osadowy został udrożniony. Zbiornik jest obecnie napełniany. Do Kłodnicy odprowadzana jest obecnie wyłącznie w pełni oczyszczona woda – zapewniono.

PEC Gliwice

Może Cię zainteresować:

Mniej metali ciężkich z gliwickiego PEC-u trafi do Bytomki. Pytań o sól spółka się nie boi

Autor: Michał Wroński

21/03/2023

PEC Gliwice

Może Cię zainteresować:

Gliwicki PEC chce mieć w tym roku pozwolenie na budowę spalarni

Autor: Michał Wroński

01/03/2023

czytaj więcej:

Owce kameruńskie Gliwice

W miejskiej spółce stado owiec zastąpiło kosiarki

318362015 5784284648276866 1718632194835932731 n

Pewniak w bramce to podstawa. Słowak zostaje w Piaście

Policja Knurów

Knurowianin znęcał się nad żoną. Został...

IMG 6231 kopia

Knurów: Awaria wody? Z kranu leci żółta woda....

2 A969 B59 952 D 4 D0 F 8934 87 CEDC6737 A3

Na głównej ulicy w Knurowie doszło do...

Zsz nr 2

"Górka" otwiera nowy kierunek kształcenia

Panoramaa knurow

Witamy na nowej stronie Twój Knurów