Zielona maszyna do skupu butelek PET i puszek stanęła w Carrefourze w Gliwicach. Płaci 15 gr za sztukę

Hipermarket Carrefour w Gliwicach jest jednym z 10 miejsc w woj. śląskim i opolskim, gdzie zaczął się test systemu automatów do skupu plastikowych butelek PET i puszek aluminiowych. Zobaczcie, jak to działa.

Carrefour Polska oraz EKO-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań uruchomiły w 9 sklepach Carrefour w województwie śląskim i w 1 w woj. opolskim test butelkomatów PETfur, do których można oddawać butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe po napojach. Za każde oddane opakowanie sieć wypłaca klientom 15 groszy w postaci e-bonów, którymi od razu można zapłacić za zakupy.

Automat stoi na terenie hipermarketu Carrefour, od strony pasażu, w Centrum Handlowym Arena w Gliwicach (al. Jana Nowaka Jeziorańskiego 1)

Zielona maszyna pochłania zużyte butelki i puszki, i jeszcze za nie płaci

Jak działa taka maszyna, przekonaliśmy się 11 stycznia 2023 r., podczas hucznej inauguracji maszyny w Carrefourze w sosnowieckiej Plejadzie. Automat ma zielony kolor. Można do niego (do otworu oklejonego naklejką sympatycznego pyska) wkładać po kolei pojedynczo butelki PET po napojach wszelkich marek (ale uwaga, nie mogą być one zgniecione i muszą mieć nienaruszony kod kreskowy), a maszyna drukuje na koniec e-bon z odpowiednią kwotą. Bon jest do wykorzystania w danym sklepie Carrefour (uwaga! tylko do końca danego dnia).

Przy okazji, gdy butelka lub puszka lądują w "brzuchu" zielonego stwora, rozlega się fajny odgłos gniecenia, bo każdy odpad jest tu od razu zgniatany, by zajął jak najmniej miejsca.

Zebrane w butelkomatach opakowania trafią do zakładów zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz po przetworzeniu, powrócą w pierwotnej formie na półki sklepowe.

350 kg śmieci produkuje rocznie statystyczny Polak

Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego z ostatnich lat, Polak wytwarzał średnio ponad 350 kg odpadów rocznie. Część z nich trafiła do ponownego przetworzenia, ale znaczna większość wylądowała na składowiskach odpadów. Według danych Global Waste Index opublikowanych przez Sensoneo w 2022 r. (na bazie danych uzyskanych w 2019 roku) Polska znalazła się na 13. miejscu na świecie pod względem efektywności zarządzania odpadami komunalnymi. W naszym kraju do recyklingu trafiła mniej więcej jedna czwarta z nich (26,6%). Zagospodarowanie odpadów komunalnych będzie miało szczególne znaczenie, ponieważ właśnie w odniesieniu do tych odpadów Komisja Europejska zatwierdziła 65-proc. poziom recyklingu w perspektywie do roku 2035.

W ślad za rosnącymi wyzwaniami klimatycznymi oraz zmianami w prawie unijnym, Ministerstwo Środowiska i Klimatu prowadzi obecnie prace nad regulacjami prawnymi, których celem jest wypracowanie i wdrożenie nowego systemu kaucyjnego w Polsce. Wyprzedzając planowane regulacje, Carrefour Polska we współpracy z EKO-Punktem rozpoczyna test własnego rozwiązania, w którym w zamian za zwrócone opakowania plastikowe i aluminiowe po napojach, sieć będzie wypłacać swoim klientom pieniądze w postaci e-bonów na zakupy.

Butelkomaty Carrefour i EKO-Punktu stanęły w 8 hipermarketach Carrefour: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie-Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach oraz Katowicach, a także 2 supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu (ul. Chopina).

2023 01 08 Gliwice by Night 0162

Może Cię zainteresować:

Takich Gliwic nie zobaczycie z ulicy. Nocne zdjęcia miasta zrobione dronem

Autor: Redakcja

09/01/2023

Straż Ochrony Kolei

Może Cię zainteresować:

Na gliwickim dworcu nastolatkowie zaatakowali nożem ochroniarzy. Dwóch rannych mężczyzn trafiło do szpitala

Autor: Redakcja

14/01/2023